Przejdź do treści

Bio studio

Odwiedź nasz profil na:

Wybierz język / Choose language:

Rozszerzone naczynka – możesz się z nimi rozprawić!

 Jesień to świetna pora, by pozbyć się pajączków. Nie ma już upałów, ani dużych różnic temperatur.  Maleje, więc ryzyko, że zamknięte naczynka ponownie się rozszerzą, a na skórze wystąpią przebarwienia.

Siateczka czerwonych nitek, zwanych pajączkami, pojawia się na skórze, gdy drobne naczynka włosowate przestają się kurczyć w odpowiednim tempie i nie wracają do właściwego kształtu. Kłopot z nimi jest taki, że gdy się raz trwale rozszerzą, nie pomogą same kremy. Oczywiście odpowiednia pielęgnacja to istotny krok do poprawy wyglądu cery, ale by pozbyć się pajączków, trzeba je zamknąć. O zabiegach, dzięki którym można zlikwidować rozszerzone naczynka rozmawiamy ze specjalistą dermatologiem, Beatą Pawlik-Stapińską.

 

Czy są jakieś wskazania medyczne do zamykania naczynek, czy robi sięto tylko za względów estetycznych?

 Większość pacjentów decyduje się na zabieg ze względów estetycznych. Nikomu przecież nie jest do twarzy z ciągle czerwonymi policzkami i nosem, zwłaszcza, że taki wygląd kojarzy się często z nadużywaniem alkoholu. Jedynie w przypadku trądziku różowatego zamykanie naczynek laserem jest zabiegiem leczniczym, który likwiduje podłoże choroby (zmniejsza produkcję substancji zapalnych w skórze, dzięki czemu remisja choroby – przejściowe ustąpienie jej objawów – trwa dłużej). Jeśli już decydujemy się na zamykanie naczynek, terapię warto zacząć, gdy jest ich niewiele, bo tworzenie się pajączków to proces postępujący.

Jaką metodę likwidowania pajączków poleca Pani swoim pacjentom?

Najlepsze efekty daje laser. Jego światło dociera w głąb naczynia, tam jest pochłaniane przez barwnik krwi (hemoglobinę) i zamieniane na energię cieplną. Pod jej wpływem z tkanek odparowuje woda, ścianki naczynia zapadają się i pajączek się zamyka. Zabieg nie uszkadza skóry i nie powoduje krwawienia. W jego trakcie pacjent odczuwa lekkie kłucie lub pieczenie. Zamykanie naczynek trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut (w zależności od ich ilości i wytrzymałości pacjenta). Później skóra jest zaczerwieniona i lekko opuchnięta (znika to po kilku dniach). Po zabiegu lekarz aplikuje krem łagodzący, można też nałożyć korektor oraz make-up. Do zamykania naczynek na twarzy najczęściej używa się lasera KTP-532 (przeważnie wystarczą 2-3 zabiegi, przerwy między nimi wynoszą 3-4 tygodnie). Do likwidowania tych najdrobniejszych i leczenia rumienia polecam urządzenia IPL (na ogół wystarczy 3-6 zabiegów). Cena jednego zabiegu na twarz to 300-500 zł, na nos 150-200 zł. Po każdym naświetla się skórę światłem LED i stosuje kojące maski z algami. Niestety, zdarza się, że zamykane naczynka się otworzą, wtedy cała procedurę trzeba powtórzyć. 

Czy coś trzeba robić po zabiegu?

 Tak, przez 30 dni należy chronić skórę kremami z wysokim filtrem (SPF 50). Powinno się też stosować preparaty, które zmniejszą obrzęk i przyspieszą gojenie (np. z witaminą C, arniką , witaminą K, rutyną, panthenolem). Trzeba również unikać przez tydzień intensywnego wysiłku fizycznego, sauny, alkoholu, gorących i pikantnych potraw.

 

Czy wszyscy mogą korzystać z tej metody?

 Takich zabiegów nie wykonuje się u kobiet w ciąży, u osób z opaloną skórą i u przyjmujących leki światłouczulające (np. niektóre antybiotyki, retinoidy, leki przeciwzapalne, dziurawiec, nagietek). Tydzień przed zabiegiem należy odstawić leki przeciwzakrzepowe, aspirynę, kremy z retinolem i kwasami owocowymi. Nie wolno też stosować samoopalaczy.

 A elektrokoagulacja? To chyba tańsza alternatywa dla lasera?

 Metoda ta rzeczywiście jest tańsza (w zależności od ilości naczynek od 50 do 200 zł). Wykorzystuje działanie prądu elektrycznego. Cienką igłą dotyka się do naczynia i je podgrzewa, co powoduje jego uszkodzenie i zamknięcie. Zabieg trwa od kilku do kilkudziesięciu minut. Jest bolesny i powstają po nim strupki, które utrzymują się kilka dni, a nieprawidłowo wykonany może pozostawić blizny. Dlatego wypierają go zabiegi laserowe, które są mniej bolesne, a bardziej skuteczne (więcej naczynek zamyka się raz na zawsze).

Powrót