Przejdź do treści

Bio studio

Odwiedź nasz profil na:

Wybierz język / Choose language:

Problemy skóry trądzikowej. Rozmowa z dr Beatą Stopińską

 Zaskórniki, pojedyncze krosty, przetłuszczające się włosy i wreszcie trądzik - nieprzyjemne skutki przemian hormonalnych, które dokonują się w organizmach młodych ludzi. To hormony zwane androgenami odpowiedzialne są za pojawienie się trądziku. Jeśli jest ich za dużo dochodzi do nadprodukcji łoju. 

 Czy trądzik młodzieńczy (pospolity) w każdym przypadku należy leczyć?

 Często  zmiany chorobowe wymagają interwencji dermatologa. Terapia, którą zaleca lekarz zwykle polega na podawaniu preparatów antybakteryjnych, przeciwgrzybicznych oraz antybiotyków  Czasami, kiedy przebieg choroby jest szczególnie ostry, lekarz decyduje o podaniu sterydów i leków hormonalnych. Leki stosuje się zarówno miejscowo jak i doustnie. W lżejszych postaciach trądziku wystarczą zwykle leki, stosowane miejscowo. Zdecydowanie polecałabym konsultację lekarską nawet wtedy kiedy trądzik nie ma szczególnie uciążliwego przebiegu, lepiej zadziałać na wczesnym etapie choroby i nie dopuścić do nasilenia się objawów, które mogą pozostawić na naszej skórze przebarwienia i szpecące blizny.

 

Trądzik w okresie dojrzewania to dolegliwość nie tylko fizyczna, ale  chyba również psychiczna?

 Tak. Skórne zmiany chorobowe mogą skutecznie obniżyć samoocenę a nawet są czasami odpowiedzialne za skłonności depresyjne. Dlatego pod żadnym pozorem nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Być może konieczna się nawet okaże interwencja psychologa.

 

Czy choroba mija wraz z unormowaniem się gospodarki hormonalnej?

Niestety nie zawsze. Zdarza się ( coraz częściej), że chorują osoby dorosłe. Tutaj przyczyny mogą być różne: stres, predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne, czy stosowanie niektórych leków. W takich przypadkach nieodzowne jest podjęcie leczenia, po uprzedniej próbie rozpoznania przyczyny, co nie zawsze udaje się ustalić, ale wówczas można wdrożyć leczenie objawowe.

 

Jak dbać o skórę, żeby zapobiegać zmianom chorobowym?

 


Bardzo ważna jest odpowiednia higiena Myjące preparaty antytrądzikowe muszą znaleźć się na półce osoby zmagającej się z tą dolegliwością, ale … nie można ich nadużywać, gdyż nadmierne wysuszenie skóry może doprowadzić do nasilenia produkcji sebum. Najlepsze są produkty głęboko oczyszczające pory. Należy nimi myć twarz nie częściej niż 2 razy dziennie. Trzeba też pamiętać o odpowiednim Ph skóry, dlatego najlepiej po umyciu przetrzeć twarz tonikiem.

Poza tym ważne jest:

 -Odpowiednie odżywienie i nawilżenie skóry! 
Wybieramy preparaty z witaminą B5 i głęboko nawilżające.

 - Dobrze zbilansowana dieta! Należy bezwzględnie unikać napojów gazowanych- zwarte w nich cukry i sztuczne barwniki nasilają objawy trądziku, podobnie jak tłuszcze zwierzęce zawarte w jedzeniu typu fast food. Należy unikać jedzenia wysoko przetworzonego a wybierać produkty bogate w witaminy A, E i z grupy B ( B1 B2 B3 i B6), takie jak brzoskwinie, pomarańcze, melony, marchew, pomidory, brokuły, jaja, drób i rośliny strączkowe.

No i to o czym mówiłam wcześniej czyli wizyta u specjalisty! 
Przy nasilonych objawach trądzikowych i łojotokowych konieczna będzie wizyta w gabinecie kosmetycznym. Jeżeli natomiast zmiany chorobowe mimo odpowiedniej pielęgnacji i kontroli kosmetycznej nie chcą ustąpić, należy umówić się na wizytę u lekarza dermatologa i wdrożyć leczenie farmakologiczne.

 

Powrót