Przejdź do treści

Bio studio

Odwiedź nasz profil na:

Wybierz język / Choose language:

Botox w leczeniu nadpotliwości.


 
Mechanizm pocenia się organizmu związany jest  z koniecznością utrzymania jego temperatury w stałych granicach ok. 36 stopni.
Sprawnie działający, gwarantuje nam bezpieczeństwo zachowania funkcji życiowych w warunkach, które odbiegają od optymalnych, jak np. upał lub infekcja z gorączką.
Kiedy temperatura otoczenia  lub ciała niebezpiecznie się podnosi, mózg podejmuje decyzję o uruchomieniu wysoce wyspecjalizowanego systemu chłodniczego, którego  elementem są gruczoły potowe, zlokalizowane niemal na całym obszarze ciała.

Niestety zdarza się, że system ten działa nieprecyzyjnie i organizm wytwarza pot w nieadekwatnych warunkach i w nadmiernej ilości.
W skrajnej sytuacji, gdzie produkcja potu jest tak duża, że zakłóca normalne funkcjonowanie, mówimy o jednostce chorobowej zwanej HIPERHOHYDROZĄ.


Przyjmuje się, że mamy z nią do czynienia w momencie gdy człowiek wydziela 50 gr potu na 5 minut.
W praktyce oznacza to  ograniczenie kontaktów towarzyskich i społeczną izolację, trudno bowiem czuć się komfortowo wśród ludzi, jeśli nasz t-shirt czy koszula wymaga zmiany co godzinę. Społeczne postrzeganie tego zjawiska kojarzy się  nieodmiennie z brakiem higieny.


Szacuje się , że schorzeniem hiperhydrozy  dotkniętych  jest ok 2-3% populacji. Częściej występuje ono u mężczyzn niż u kobiet.
Pierwsze objawy dolegliwości zazwyczaj pojawiają się w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania, nasilając się szczególnie w okresie 20-30 lat. Choroba może mieć podłoże genetyczne lub mogą ją wywoływać czynniki takie jak stres, silne emocje, a także pikantne potrawy oraz alkohol i papierosy.

Jednym ze skutecznych   sposobów  leczenia hiperhydrozy  jest miejscowe stosowanie toksyny botulinowej, potocznie zwanej botoxem.
Właściwością tego preparatu jest zdolność blokowania impulsów nerwowych pobudzających gruczoły potowe do pracy.
Botulinę wstrzykuje się w skórę w małych dawkach co 1-1,5 cm. Obszarem najczęściej poddawanym zbiegowi są dłonie, stopy i pachy. Zabieg trwa ok 30 minut, wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym.
Efekty pierwszego zabiegu utrzymują się ok 6 miesięcy. Po tym okresie procedurę należy powtórzyć, ponieważ  pojawiają się nowe połączenia nerwowe i dolegliwość powraca.
 

Powrót