Przejdź do treści

Bio studio

Odwiedź nasz profil na:

Wybierz język / Choose language:

Witamina D- o co tyle hałasu?

 

 W zasadzie każdy wie, że suplementacja witaminy D jest niezwykle, ale w ostatnich latach ten temat stał siębardzo aktualny i  wzbudza  żywe zainteresowanie lekarzy różnych specjalności jak i samych pacjentów.  

Psychiatrzy donoszą,  że witamina D  ma działanie antydepresyjne i pomaga w kłopotach ze snem.  Immunolodzy zaś ogłaszają, jak zbawienny wpływ ma na naszą odporność. Oprócz tego  badania wykazały, że  ma niebagatelne znaczenie w profilaktyce i leczeniu chorób serca i układu krążenia, udarów chłoniaków i zmian nowotworowych. Ważna jest też w terapii stwardnienia rozsianego i  leczeniu bólu.

Również lekarze dermatolodzy, kierując się najnowszymi badaniami, zwracają baczną uwagę, czy przypadkiem problemy, z jakimi zwraca się pacjent nie wynikają ze zbyt niskiego  jej poziomu  w organizmie i coraz bardziej doceniają rolę witaminy D w profilaktyce chorób skóry, infekcji skórnych czy w leczeniu łysienia.

Ostatnio naukowcy dowodzą, że normy stężenia witaminy D w organizmie powinny być jeszcze wyższe od  norm, które obowiązywały do niedawna.

Na pewno warto zainteresować się i sprawdzić czy przypadkiem nie jesteśmy w grupie osób, którezbyt niskie stężenie witaminy D w organizmie i czy nie należałoby zacząć ją suplementować.  

Objawy  niedoboru są następujące:

 bóle kostno-mięśniowe

choroby przyzębia

utrata apetytu

biegunka

bezsenność

zaburzenia widzenia

niesmak i pieczenie w jamie ustnej i gardle

W tym celu trzeba zwrócić się do learza o skierowanie  na badanie poziomu witaminy D we krwi a jeśli jest jej za mało sięgnać po  naturalne sposoby wyrównania poziomu: takie jak picie tranu czy spożywanie 400 g mięsa ryb ( najlepsza jest makrela) dziennie, jedzenie awokado. Niestety może się to okazac nie wystarczające i trzeba sięgnąć po suplementy. Warto jednak precyzyjnie ustalić dawkę w zależności od indywidualnego zapotrzebowania, żeby suplementacja nie okazała się całkowicie nieefektywna lub doszło do przedawkowania:

Objawy nadmiaru:

brak apetytu

nadmierne pragnienie

nudności osłabienie

pocenie się

świąd skóry

Jak widać niezwykle istotne jest  precyzyjne ustalenie dawki. Nie polecamy suplementacji bez sprawdzenia poziomu stężenia i dobrania odpowiedniej dawki przez lekarza. Naszym pacjentom proponujemy np. wykonanie badań genetycznych  Genesis.

 

 

 

 

Powrót