Przejdź do treści

Bio studio

Odwiedź nasz profil na:

Wybierz język / Choose language:

Dysmorfofobia – lęk przed byciem brzydkim.

 

                       

 DYSMORFOFOBIA (Body Dysmorphic Disorder, BDD) 

To dysfunkcja psychiczna związana z zaburzeniami o charakterze hipochondrycznym a objawia się lękiem wywołanym fałszywym przekonaniem o własnym nieestetycznym wyglądzie lub budowie ciała.
Ludzie dotknięci tym schorzeniem borykają się z defektem, bądź defektami, w wyglądzie zewnętrznym, które albo w ogóle nie istnieją albo są nieznaczne. Niektórzy badacze uważają, że jest to zjawisko napędzane przez współczesną kulturę, w której tak wielkie znaczenie ma wygląd i kult ciała. Choroba została jednak po raz pierwszy opisana przez włoskiego lekarza Enrico Morsellego, już 1891 r, dlatego trudno jednoznacznie stwierdzić, że jest wywoływana wyłącznie czynnikami kulturowymi. 
Często pacjenci z rozwiniętą dysmorfofobią mają za sobą przykre doświadczenia z dzieciństwa: wykluczenie z grupy rówieśniczej, niską samooceną, drzucenie  i uczucie niepewności.

Jakie objawy mogą świadczyć o chorobie?

  •  nadmierne zaabsorbowanie wyimaginowanym lub niewielkim defektem w swoim wyglądzie
  • zaabsorbowanie defektem jest powodem cierpienia lub zaburzonego funkcjonowania społecznego
  • objawy nie są wynikiem obecności innych zaburzeń  psychicznych

 Leczenie

Współczesna psychiatria i psychologia już sobie radzą z tą dysfunkcją, dlatego  osoby z podejrzeniem powinny zgłosić się na konsultację psychologiczną lub psychiatryczną.  

Doświadczony terapeuta pomoże zdecydować czy należy podjąć terapię. W przypadku tej dysfunkcji skuteczne są terapie: psychodynamiczna, behawioralna, poznawcza i behawioralno-poznawcza oraz farmakoterapia.  

Każdy z nas doświadczył kiedyś uczucia niezadowolenia z własnego wyglądu, czy to oznacza już początek choroby? Najczęściej nie, ale poddając się zbiegom upiększającym, odmładzającym lub uporczywie walcząc z jakąś cechą swojego wyglądu, warto się zastanowić czy nasz nos, brzuch lub szyja nie stały się już przypadkiem naszą obsesją, a wtedy efekty zabiegów, którym się poddamy mogą nigdy nie być satysfakcjonujące.

Powrót